Newsflash: They certainly arent, and healthy eating absolutely doesnt have to cost a fortune.

Before you get shopping, there are a fewbudget-friendly tricksyou should have up your sleeve.

In fact, every single one of them will cost you less than a dollar per serving.

Image may contain Food and Egg

Lartal/Getty Images

Lentils

Oh hey, lentils.

Bonus: its also full of fiber and incredibly versatile.

Add it to soups and salads, or turn it into dips and vegetarian burgers.

Image may contain Plant Food Produce Vegetable Bean and Lentil

A full 16 oz.

bag will cost you just $1.39.

Canned beans

This is another pantry staple that we love.

Image may contain Plant Cutlery Spoon Vegetable Food Bean and Soy

A single can of almost any kind of bean will often cost you less than $0.80.

Like lentils, beans are a great source of protein andfiber, and theyre also high in iron.

But seriously, they are so, so cheap.

Image may contain Food Lunch and Meal

How can you resist?

you’ve got the option to use canned fish in myriad recipes.

I like to add this ingredient to salads, pastas, and sandwiches.

This image may contain Food and Egg

So if you want to get a little fancy, you still wont be spending a ton.

Tofu

Another affordable plant-based protein, tofu is a favorite of budget-shoppers everywhere.

Bananas

When it comes to fruit, things do tend to get a little pricey.

Image may contain Food Fudge Dessert Chocolate Confectionery and Sweets

(Thats why its important to shop in season whenever possible!)

However, bananas are reliably pretty cheap.

Thats not a joke!

Image may contain Plant Fruit Banana Food and Bowl

Dried cranberries

Not all dried fruits are cheap.

But dried cranberries (and raisins, for that matter) are totally affordable.

One bag costs about $3.50.

Image may contain Plant Fruit Food Bowl and Raspberry

Add them to oatmeal, salads, or even eat them by themselves.

Oatmeal

Keep a container of oatmeal in your pantry, and youll never want for breakfast.

Oats are packed with fiber and have a little protein to boot.

Image may contain Plant Food and Vegetable

A tin will cost you about $2.59.

Whole wheat pasta

Pasta, how we love thee.

Bonus: A box will cost you about $1.39.

Image may contain Food Pasta Meal Dish and Macaroni

Brown rice

Like whole wheat pasta, brown rice is clutch.

When stored properly, it can last in your pantry for a long time.

Its also high in fiber, and has a bit of protein.

Image may contain Plant Food Vegetable Seasoning and Sesame

And its a great ingredient to prep ahead and use in meals throughout your week.

A full bag will cost you about $3.