(Spoiler:They Will Not.)
I’m here to tell you that it definitely isn’t.
Really, it’s about having a series of tried-and-true, inexpensive recipes in your arsenal.
These 14 recipes are so cheap, each one costs less than $3 per serving to make.
(Either the blogger calculated and provided this information, or we did the math using prices fromPeapod.)
They all make multiple servings, which means they’re great for meal prep.
And, they’re filled with all thefiber,protein, and healthy carbs you should probably feel good.
Since it’s so cheap, double it and pack it up for lunch leftovers.
Cost per serving:$2.49