Hands up if youre trying to get your finances together and eat more nutritious foods for 2020 ().

Clients tell me all the time that one of the biggest barriers to eating healthier is money.

This is especially true for people living in areas without decent access to fresh produce.

Turmeric vegetable fried rice

Courtest ofFood Heaven

Totally not the case.

Eggs

I mean, this has got to be one of my favorite foods of all time.

Eggs are incredibly flexible in the kitchen and contain a powerhouse of nutrients.

Wendy Lopez Food Heaven

One large egg has a ton ofvitamins and mineralsand high-quality protein.

For those of you thinking egg whites are the healthier way to go, lets back up a bit.

One of the reasons eggs are cost-effective is because they store really well.

Egg Frittata Breakfast muffin

Eggs can keep for up to five weeks beyond the pack date or three weeks after purchase.

Cost per serving: $0.16 per egg (out of a dozen)

Need a recipe for eggs?

Try Food HeavensEgg Frittata Breakfast Muffins.

Easy Avocado And Black Bean Taquitos

One cup of cooked black beans provides about half the amount offiberyou need for theentireday!

However, canned beans are a nutritious option that is much easier to prepare.

Cost per serving: Dried beans, $0.16 (16-oz.

Chai Spiced Persimmon Oatmeal

bag); canned beans, $0.35 (15.5-oz.

can)

Need a recipe for black beans?

Try Food HeavensEasy Avocado and Black Bean Taquitos.

Turmeric vegetable fried rice

Rolled oats

Whats better than a warm bowl of oats during these cold winter mornings?

Cost per serving: $0.10 (42-oz.

container)

Need a recipe for rolled oats?

Stuffed avocado four ways

Try Food HeavensChai Spiced Persimmon Oatmeal.

Below is one of my favorite ways to enjoy!

Cost per serving: $0.11 (2-lb.

Vegetable quinoa fried rice

bag)Need a recipe for brown rice?

Try Food HeavensTurmeric Vegetable Fried Rice.

Canned tuna

When we think of seafood, we usually think $$$.

Collard Green Potato Soup

However, canned tuna is a convenient and affordable way to add seafood to your diet.

I love adding tuna to sandwiches, salads, and flatbreads.

Below is a fun way to prepare it with avocado!Cost per serving: $0.38 (5-oz.

can)

Need a recipe for canned tuna?

Try Food HeavensStuffed Avocado Four Ways.

Theres a myth that frozen is not as nutritious as fresh.

Note, the larger bags of frozen vegetables tend to be more affordable per serving.

Cost per serving: $0.25 (20-oz.

bag)Need a recipe for frozen mixed vegetables?

Try Food HeavensVegetable Quinoa Fried Rice.

If youre wondering, Wait, does she mean sweet potatoes?

Im referring to all potatoes.

Potatoes are more energy packed than any other popular vegetable and have even more potassium than a banana!

They can last several weeks and pair well with pretty much everything.

Cost per serving: $0.20 (1 medium potato)

Need a recipe for white Russet potatoes?

Try Food HeavensCollard Green Potato Soup