Dairy, dairy, dairy, we love you in all shapes and sizes.

But when it comes to choosing your dairy products, things can get a tad tricky.

For instance, lots of those yogurts we love really sneak in the added sugarsame for dairy-free milks.

This image may contain Fruit Strawberry Plant and Food

Fleur Schinning Photography / Getty Images

This delicious soy milk fit the bill.

It has 7 grams of protein, 2 grams of fiber, and just 80 calories per cup.

The suggested price for a half gallon is $3.59.

Image may contain Food Plant and Dessert

The suggested retail price is $5.99 for a half gallon.

or just drink it all by itself.

The suggested retail price for a 64-ounce container is $3.00.

Image may contain Animal Mammal and Goat

They found it light, refreshing, and delicious.

The suggested retail price for a 5.3-ounce container is $1.69.

The suggested retail price for a 5.3-ounce container is $1.99.

This image may contain Drink Milk Beverage and Food

It’s full of real-deal blueberries, and only has 15 grams of sugar and 120 calories per serving.

The suggested retail price for a 5.3-ounce container is $1.63.

This cream cheese is whipped to perfection and only 60 calories per serving.

This image may contain Food Dessert Yogurt Plant Creme and Cream

The suggested retail price for an 8-ounce container is $3.50.

Each stick contains 8 grams of protein and only 80 calories.

Pair it with some whole-grain crackers for a satiating afternoon snack.

This image may contain Food Dessert Yogurt Bowl Tub and Bathtub

The suggested retail price for a pack of 20 sticks is $4.49.

it’s possible for you to thank a luxurious pumpkin and sweet potato sauce for that can’t-believe-it’s-not-real dairy taste.

It also contains no hydrogenated oils, trans fats, or artificial colors.

Image may contain Plant Food Yogurt Dessert Fruit and Blueberry

The suggested retail price for a 6-ounce box is $2.99.

According to SELF editors, this boxed mac and cheese tastes like the fancy stuff.

Plus, it has no added sugars and only 260 calories per serving.

Image may contain Food Yogurt and Dessert

The suggested retail price for a 6-ounce box for $1.29.

Return to a simpler time with these tasty cheese sticks. Our editors were smitten with the flavor and texture of the…

Image may contain Plant Food  Paper Brochure Flyer and Poster

Image may contain Food Macaroni and Pasta