All products featured on Self are independently selected by our editors.
However, we may receive compensation from retailers and/or from purchases of products through these links.
This is something I had to learn the hard way over time.
MichaelJay/Getty Images
As a result, I often forget to pack snacks.
But hikingtotally isa workout.
I’m speaking from experience!
Add them to your backpack before you hit your nextoutdoor adventure.
Buy it:$7 for a 4-oz.
and blogger atedwinaclark.com, tells SELF.
And they store well so they won’t fall apart in your hiking bag!
Plus, she says they’re filled with potassium, which help prevent muscle cramps and fatigue.
Buy it:One 16-oz.
“I love that you get a good amount of protein and an excellent amount of fiber.”
Plus carbs, which will keep you perked up while you’re out exploring.
Buy it:4 loaves for $35,amazon.com
Pearls Olives to Go!
For a well-rounded snack, she recommends pairing these with a piece of fruit like a banana.
Buy it:One 1.5-oz.
That means they have way more protein than your average nut butter, thanks to those egg whites.
Buy it:A box of 10 1.3-oz packets for $19,amazon.com